נזקי גוף ותאונות

 
משרדה של עו"ד אמה אליאב עוסק בכל הנוגע לתחום נזקי גוף ותאונות כבר למעלה מעשור. במסגרת תחום זה היא מטפלת בתביעות שונות, כולל:
 
 
  • תאונות דרכים
  • תאונות רחוב בשטחי רשויות מקומיות
  • תאונות במוסדות ציבוריים
  • תאונות עבודה
  • תאונות תלמידים וילדים בגנים ובבתי הספר
  • רשלנות רפואית
 
 
תאונות דרכים
 
עו"ד אליאב הינה בוגרת אוניברסיטת תל אביב ובתום לימודיה עברה התמחות במשרדים המובילים בתחום. כיום, היא פועלת נמרצות לצורך השגת פיצויים בכל סוגי נזקי הגוף הנובעים כתוצאה תאונות דרכים, רשלנות רפואית, תאונות תלמידים במוסדות החינוך השונים, תאונות "מדרכה" ועוד.

 
 

 
 
 

את מי תובעים אם נפגעים מאופניים חשמליים?

בשנים האחרונות הטרנד של האופניים החשמליים פשט כאש בשדה קוצים, אבל הוא גם מסוכן מאוד, לא רק לרוכבים אלא גם להולכי הרגל. לאחרונה אנו שומעים כמעט על בסיס יומיומי על פציעה קשה שנגרמה לאדם כתוצאה מפגיעה ע"י אופניים חשמליים. רק בשנת 2014 נפצעו כ – 700 ילדים בגילאי 10 עד 14 כתוצאה ממעורבות אופניים חשמליים. בפברואר 2015 נפטר קשיש בן 85 כתוצאה מפגיעת אופניים חשמליים, עליהם רכב ילד, והנפגעים מגיעים לחדרי המיון מדי יום.

האופניים החשמליים יכולים להגיע למהירות של 30 קמ"ש עם אפשרות להגיע למהירויות גבוהות יותר.

בהתאם לתקנות החדשות שנכנסו לתוקף מיום 1.09.2014, רק החל מגיל 14 ניתן לרכב על אופניים חשמליות. לאחרונה, משרד התחבורה פועל במרץ לתיקון התקנות ולהעלאת הגיל המותר לרכיבה על אופניים חשמליות לגיל 16.

על אף הסכנה הרבה הטמונה ברכיבה על אופניים חשמליים, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל אינו מכיר באופניים החשמליים ככלי רכב, ולכן, אין אפשרות כיום להגיש תביעה לקבלת פיצוי על הנזק במסגרת החוק.

האפשרות היחידה שעומדת היום לנפגע מאופניים חשמליים היא לתבוע את בעל האופניים בתביעת נזיקין רגילה, ולהוכיח שהרוכב רכב עליהם בחוסר זהירות וברשלנות, והוא אחראי לקרות הפגיעה ולנזק. לדוגמה, טענת רשלנות תתקבל כאשר רוכב האופניים נסע על המדרכה, בעוד שהחוק אוסר נסיעה על המדרכה. לתביעה זו צריך גם לצרף חוות דעת רפואית לגבי הנזק שנגרם.

במקרה של תאונה עם רוכב אופניים חשמליים, יש לעשות מאמץ לאסוף כמה שיותר פרטים על התאונה, כגון שם הרוכב, תעודת הזהות שלו, כתובתו, שמות ופרטי העדים לתאונה, ואף לצלם במידת האפשר את האופניים, את הרוכב ואת מקום התאונה, על מנת שבבוא העת ניתן יהיה להגיש תביעה לבית המשפט.

במידה ורוכב אופניים חשמליים נפגע או פגע ברכב נוסע, וניזוק, האירוע יוכר כתאונת דרכים, ורוכב האופניים יוכל להגיש תביעה כנגד מבטח החובה של הרכב, לקבלת פיצוי על נזקיו הגופניים, גם אם הוא אחראי לתאונה.

במידה ונגרמה לרוכב האופניים פגיעה עצמית, ללא מעורבות אנשים נוספים, לא יהיה לו ממי לקבל פיצוי על נזקיו, אלא אם הפגיעה אירעה כתוצאה ממפגע בכביש עליו נסע, אז אפשר יהיה לתבוע את הרשות המקומית.

המצב הביטוחי בעניין האפשרות לקבל פיצוי על נזקי גוף כתוצאה מפגיעת אופניים חשמליים אינו משביע רצון אף הוא. חברות הביטוח לא רק שאינן מציעות ביטוח יעודי לרוכבי האופניים החשמליים, אלא אף מחריגות מפוליסות תאונות אישיות, פיצוי על נזק שהוא כתוצאה מפגיעת אופניים חשמליים. יחד עם זאת, אדם שנפגע ע"י אופניים חשמליים (להבדיל מהרוכב עצמו), והוא מבוטח בביטוח תאונות אישיות, זכאי יהיה לקבל פיצוי על פי הפוליסה האישית שלו.

בחודש ינואר 2015 הוגשה תביעה לבית המשפט המחוזי כנגד משרד התחבורה והמפקח על הביטוח, בדרישה להכיר באופניים החשמליים כרכב מנועי, לחייב את האופניים ברישום ורישוי. כמו כן, נדרשה התערבותו של המפקח על הביטוח בחיוב חברות הביטוח להציע פוליסות יעודיות לכיסוי נזקי גוף כתוצאה מפגיעת אופניים חשמליים, ולמעשה לערוך ביטוח חובה לאופניים חשמליים, כפי שקיימת חובה לבטח רכב.

עד שבית המשפט יתן את דעתו, או שמשרד התחבורה ישנה את החוק, המצב המשפטי הוא הגשת תביעה נזיקית כנגד רוכב האופניים.

 
 
 
תאונת אופניים חשמליים
 
 
 

 
 
 


ניתן לקבל במשרד ייעוץ משפטי בכל תחומי עיסוקו בעברית וברוסית. עו"ד אליאב תשמח לעמוד לשירותכם, לענות על כל שאלה ולספק ייעוץ משפטי.